Norwood ölçeği (veya Hamilton-Norwood ölçeği), erkek tipi kellik derecesini ölçmek için kullanılan ve farklı saç dökümü aşamalarını gösteren bir ölçektir. Günümüzde saç ekim uzmanları tarafından diğer ölçeklerin yanısıra en çok tercih edilen ölçektir. Ölçekte 1 den 7 ye kadar aşamalar bulunmaktadır. Her aşamaya bir numara verilir ve sayı ne kadar yüksekse saç dökülmesi o kadar belirgindir. 

Aşama 1: Bu aşamada saç çizgisinin azaldığına hiçbir belirti yoktur. 

Aşama 2: Şakakların çevresinde ve saç çizgisinde hafif bir çekilme görülmeye başlanır. Saç dökülmesinin ilk belirtileri bu aşamada ortaya çıkar.

Aşama 3: Önemli saç dökülmesinin veya klinik saç dökülmesinin ilk belirtileri bu aşamada görülür. Saç çizgisi U, M veya V şekline kadar daha da geriye çekilir. Bu aşamada başın tepe bölgesi de incelmeye başlar.

Aşama 4: Saç dökülmesi, tepe noktasında çok az saç ile daha şiddetli bir şekilde ilerlemeye devam eder. Bir saç şeridi artık saç dökülmesinin iki bölgesini ayırır.

Aşama 5: Gerileyen ön saç çizgisi ve tepe noktasındaki kel nokta önemli ölçüde büyür. 4. aşamadaki saç şeridine kıyasla, iki saçsız alan arasındaki saç çok daha incedir.

Aşama 6: Ön ve tepedeki saçsız alanlar, onları birbirine bağlayan saç şeridi olmadan birbirine birleşir. Bu aşamada kişi çoğunlukla keldir, ancak yine de başın yanlarında saçlar olabilir.

7. Aşama: Saç dökülmesi 7. aşamada en şiddetli olanıdır. Bu aşamada başın yanlarını sadece ince bir saç bandı çevreler. Kalan saç,seyrek veya çok incedir.

Norwood Ölçeğinde 6-7 aşaması saç dökülmesinin en yüksek seviyesidir ve bu, saç ekimi yaptırmak isteyenler için sınırlayıcı bir değerdir.

Saç ekimi işleminde, saç derisinin donör kısmından hastanın kapatılmasını istediği kellik bölgesine saç ekilmektedir. Norwood ölçeğinde 6-7 aşaması olan hastalar için saç ekimi her zaman imkansız denemez. Bu sonuç, tamamen hastaya, pratisyen hekime ve potansiyel donör bölgeye bağlıdır. Ve bu düzeyde saç dökülmesi olan hastalar için sonuç olumlu da olabilmektedir.Eğer saç ekimi yapılamıyor ise o zaman saç plazma uygulamaları ve ya kafa derisi mikropigmentasyon uygulamaları gibi alternatif tedaviler önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir